Girlanda solarna LED to efektowne i nastrojowe oświetlenie ogrodów, tarasów czy balkonów. Powieszenie lampek solarnych, w formie łańcuchów świetlnych na naszym balkonie, może okazać się efektowynym rozwiązaniem, jeśli chcemy przeprowadzic, małą matemorfozę naszego mini ogródka. Niepowtarzalna aranżacja przestrzeni balkonu, może sprzyjać relaksowi i kontaktowi z naturą. Po całym dniu pracy w tętniącym życiem mieście, miło by było siąść choć na chwilkę, z książką i ulubionym napojem, w otoczeniu zieleni podkreślonej, delikatnym, ciepłym oświetleniem.

 

Jaką girlandę wybrać na balkon?

Wybieramy girlandę żarówkową solarną. Jest to bardzo dobry wybór, ekologiczny i praktyczny. Lampy solarne magazynują energię słoneczną w akumulatorach, a po zmierzchu czujnik uruchamia oświetlenie. Dzięki temu nie musimy pamietać o obsłudze naszej girlandy, a żarówki nie pobierają prądu. Jak dobrać długość girlandy do naszego balkonu? W tym celu najlepiej użyć sznurka i wstępnie zaaranżować układ przyszłego oświetlenia. Girlandę możemy zamontować na balustradzie lub podwiesić do płyty balkonu nad nami. Można także ozdobić ścianę lub małą pergolę z kwietnikiem. Wystarczy przeprowadzić sznurek w miejscu gdzie chcemy mieć przyszłe oświetlenie, ale tak żeby uzyskać efekt zwieszenia girlandy w kształcie łuku, można pomóc sobie taśmą klejącą. Następnie po zdjęciu sznurka, należy zmierzyć jego długość na płaskiej powierzchni. Uzyskamy w ten sposób docelowy wymiar girlandy. Balkony zwykle są małymi przestrzeniami, więc girlanda o długości 5,5m może okazać się wystarczająca, by zaaranżować miły kącik spowity ciepłym światłem.

 

Jak zamontować girlandę na balkonie?

Do montażu girlandy na balustradzie, wystarczą odpowiednie, szerokie, odporne na światło słoneczne opaski zaciskowe, popularne „trytytki". Można również przepleść przewód girlandy przez konstrukcję pergoli balkonowej, bez dodatkowego punktowego montażu. Dzięki tym sposobom, uzyskamy niewidoczną instalację girlandy.

 

Giranda na balkon - parametry

Czym sugerować sie przy zakupie girlandy solarnej? Warto wziąć pod uwagę rodzaj żarówek, strumień świetlny, barwę światła oraz stopień ochrony IP.
Żarówki filamentowe, swoim wyglądem, przywołują formę starych, klasycznych żarówek Edisona, wyposażonych w żarniki. Takie żarówki emitują bardzo delikatne światło, w ciepłym odcieniu, eksponując roślinność, małą architekturę czy meble ogrodowe na naszych balkonach, tworząc niepowtarzalną atmosferę relaksu i przytulności. Miarą strumienia świetlnego jest lumen. Im więcej lumenów, tym więcej światła będzie emitowała żarówka. Na balkon będą pasowały żarówki o dość dużej ilości lumenów, zwłaszcza przy niedużej ilości żarówek, przykładowo 300lm. Dzięki temu oświetlenie nie tylko będzie pełniło funkcję dekoracyjną, ale także praktyczną, gdyż doświetli nam odatkową przestrzeń, którą będziemy mogli cieszyć się również po zmroku. Na balkonach czy w ogrodach swietnie sprawdzi oświetlenie o ciepłej barwie, przykładowo 2700k. Klasa szczelności określona współczynnikiem IP informuje nas o stopniu ochrony oprawy przed pyłem i wodą. Lampy solarne najczęściej stosowane w ogrodach, czy na balkonach, mają określoną wystarczajcą klasę ochrony jako IP44.